CodeIgniter’da Hızlı Form Tasarlama

CodeIgniter (PHP için geliştirilmiş uygulama çatısı) PHP çatısını kullananları belkide en çok zorlayan şey formları hazırlamaktır. Her ne kadar Form Validation sınıfı CodeIgniter’da default olarak kullanıma sunulsa da, hızlı bir şekilde form yazmak, formların kurallarını belirlemek, MVC ilişkilerini kurmak epey zaman almaktadır.

Bu zorluğu yaşayan ve çalışmalarında sürekli CodeIgniter çatısını kullanan bir PHP geliştiricisi tarafından çok kullanışlı bir araç hazırlanmış. Adı FormIgniter. Site üzerindeki araçla MVC yapısını tanımlıyor, formunuzda olacak elementleri ve zorunluluk-doğrulama (validation) ayarlarını belirliyorsunuz. Sadece bununla da kalmıyor, belirlediğiniz veritabanı yapısına göre formun kullanılacağı veritabanının SQL kodlarını da size veriyor. Tek yapmanız gereken formunuzda bulunması gerekenleri tanımlamak ve formu oluşturmak.

Bir sonraki ekranda size sunulanlar;

Controller dosyası içeriği View dosyası içeriği Model dosyası içeriği Formun veritabanı (SQL) Siz de CodeIgniter ile hızlı bir şekilde form oluşturmak istiyorsanız tek yapmanız gereken siteyi ziyaret etmek.

formigniter.org