Özgür Adem Işıklı

CodeIgniter'dan Laravel'e Kaçış

27 April 2014

Yaklaşık bir buçuk yıl kadar CodeIgniter (CI) ile bir proje geliştirmekteydim. Şartlar CI ile projeye başlamak için gayet uygundu. Tahmin edersiniz ki yapacağımız işi maddi kaygılar belirlediğinden, başladığınız projenin nereye gideceğini ve nerede son bulacağını bilemiyoruz.

CI ile Basit Bir Proje

Son derece basit bir projeye başlamıştık ve bir kaç haftada bitmesi gerekiyordu. Ancak müşteri talepleri ve maddi gelirimizi her zaman müşterinin sağlıyor oluşu projeyi sürekli başka boyutlara taşıyordu. Bu nedenle 2 hafta olarak düşündüğümüz proje 1 buçuk yıl sürdü. Tabii olarak CI ile bu kadar uzun bir süre aynı projeyi geliştiriyorsanız proje klasörleriniz birbirine girmeye başlıyor. Bir yerden sonra ipin ucunu kaçırabiliyorsunuz çünkü müşterinin her zaman acelesi var ve her zaman bir şeyler “ACİL!” olarak talep ediliyor. Zaten CI da öyle çok derli toplu kod geliştirebileceğiniz bir framework değil.

CI ile Boğulmak

CI ile proje geliştirken yaşadığım en büyük sıkıntılar şunlar olmuştu;

Laravel’e İlk Bakış

1 haftalık çalışma sonundaki edindiğimiz izlenimlere göre kendisini çok sevme sebeplerimiz şöyle;

Öncelikli olarak bu sebepler yazdığımız koddan daha fazla keyif almamızı sağladı. Özellikle Composer ile hazır paketleri kullanabilmekteki kolaylık, çok hızlı bir şekilde kod geliştirmeye olanak veriyor. Eğer siz de sadece CI ile geliştirme yapıyorsanız ve biraz üzerinizde bir çekimserlik var ise framework değiştirme konusunda, kesinlikle tereddüt etmeyin. CI’dan kurtulmanız gerekiyor. Çünkü bir noktadan sonra size destek değil, köstek oluyor.