Laravel Workbench Unit Test Yardımcı Aracı

Laravel üzerinde geliştirme yaptığınız sırada yeni bir paket oluşturarak çalışmanız çoğu zaman yararınıza olacaktır. Bir işi yapan bir paket geliştirdiğinizde, paketi composer ve packagist yardımıyla yayınlayabilir ve dilediğiniz projenizde sadece composer üzerine ekleme yaparak yeniden kullanabilirsiniz. Bu nedenle paketlerle çalışmak oldukça önemlidir.

Eğer yeni bir paket oluşturmak isterseniz Laravel Türkçe Dökümantasyonu‘ndan yararlanabilirsiniz. Yeni bir paket oluşturduğunuzda eminim ki benim gibi Unit Test yazmak için can atacaksınız. :) Çünkü herkes bilir ki hepimiz Unit Test yazmaya can atarız. :) Workbench üzerinde paket geliştirirken Unit Test yazmamıza yardımcı olacak oldukça kullanışlı bir araç bulunmakta: Orchestral/Testbench (GitHub)

Kullanım

Bu aracı geliştirme yaptığınız geliştirdiğiniz paketin composer dosyasına dahil ettikten sonra aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.


class TestCase extends Orchestra\Testbench\TestCase {
	
}

Provider ve Aliases tanımlamalarını da aşağıdaki şekilde yaptığınızda, testiniz içinde doğrudan sınıflarınızı metotlarına ulaşmanız mümkün olacaktır.


  protected function getPackageProviders()
  {
    return array('Acme\AcmeServiceProvider');
  }
 
  protected function getPackageAliases()
  {
    return array(
      'Acme' => 'Acme\Facade'
    );
  }

Cannot redeclare crypt_random_string() Hatası

Eğer kurulumdan sonra bu hatayı aldıysanız kütüphanenin buradan kendi çözüm yöntemini deneyebilirsiniz. Ayrıca Laravel Türkiye Forumu‘ndan bu konuyla ilgili yürütülen tartışmalardan yararlanabilirsiniz.