Finlandiya’da Okul Mimarisi

Finlandiya’da okul mimarisine özel önem verilmektedir. Çok katlı binalaryerine geniş bahçeler içerisinde tek katlı yapılar tercih edilmektedir. Okulbahçelerindeki oyun ve etkinlik alanları ülkede uzun süren kış mevsimi degöz önünde bulundurularak düzenlenmektedir. Finlandiya okul mimarisininayırıcı özelliği okul içindeki düzenlemeleridir. Okulların iç mimari sistemirahatlık ve açıklık üzerine kurulmuştur. Öğrencilerin kendilerini ev ortamındaymış gibi hissetmeleri amaçlanmaktadır. Öğrenciler standart birüniforma ile okula gelmek zorunda olmadıkları gibi okul ortamında çoraplarıile dolaşabilmekte ve dışarı çıktığında oynamak için farklı kıyafetler giyerekkar üzerinde kayabilmekteler.

Okul içi her metrekarenin eğitimde kullanılması hedeflenmektedir. Merdivenaltında üçgen şeklindeki boşluğun değerlendirilmesi amacıyla bir piyanoyerleştirildiğini görmek mümkündür. Bina içinde boş koridorlar ve salonlararastlanmaz. Ortak çalışma, dinlenme ve yeme içme alanları izole mekânlardanziyade sınıfların açıldığı geniş alanlarda yer almaktadır. Bu anlamda örneğinkütüphane sessiz ve kapalı bir odadan ziyade sınıfların açıldığı genişkoridorda yer almaktadır. Kütüphanenin bulunduğu bölüm hem bireyselhem de grup halinde çalışmaya göre tasarlanmıştır. Ortam enformel olaraktasarlanmıştır. Amaç öğrencinin kendi evinde olduğu şekilde rahat etmesinisağlamaktır. Dolayısıyla koridorda bulunan şöminenin başında oturmuş kitapokuyan öğrencilere rastlamak mümkündür. Aynı şekilde yemekhane kapalıbir alandan ziyade yine sınıfların açıldığı geniş koridorda yer almaktadır.Sınıfların kapıları ise içeride olanları dışarıdan gözlemeyi olanaklı kılmakamacıyla mümkün olduğunca şeffaf yapılmıştır.

Ayrıca ortak kullanım alanlarında bulunan LED ekranlarda haftanın önemliolayları öğrencilere duyurularak, okulda olup bitenlerden haberdar olmalarısağlanmaktadır. Ülkede orman alanlarının çokluğu ve ağaç işlemeciliğikültürü dikkate alınarak okullarda marangoz atölyeleri oluşturulmuştur.Bilgisayar kullanımı ve internet erişimi için ayrı bağımsız bilgisayarlaboratuarları oluşturma yerine, tüm dersliklerde ve koridorların uygunyerlerinde bilgisayarlar bulundurulmaktadır. Ayrıca taşınabilen dizüstübilgisayar laboratuarı vasıtasıyla çok sayıda bilgisayar ihtiyaç duyulandersliklere ulaştırılabilmektedir.

Sistemi24 Sınıf içi tasarımlar temelde rahatlık üzerine kurulmuştur. Yükseklikleriayarlanabilen öğrenci sıralarından, raylı tahtalar arkasındaki dolaplara,lavabolardan akıllı tahtalara kadar öğrenme ortamını kolaylaştırabilecek birçok şey yerleştirilmektedir. Ayrıca dersliklerin arka bölümünde öğretmeninbir odası bulunmaktadır. Öğretmen dersten sonra öğrencileri ile bireyselgörüşmek veya ilgilenmek istediğinde ya da çalışmak istediğinde bu bölümüofis olarak kullanabilmektedir. Öğretmenlerin ayrıca bir arada oturabilecekleriöğretmenler odası ve branş öğretmenlerinin beraber çalışmasını sağlayacakçalışma odaları bulunmaktadır.